Dining Tables
-
Realyn D743-45 Rectangular Dining Room Extension Table
(Dining Tables - Rectangle)Bon appétit. This dining room extension table has all the right ingredients for a French country-inspired feast for the eyes. Antiqued two-tone aesthetic pairs a chipped white with a distressed wood finished top for a double serving of charm. Drop-in leaf allows you to comfortably accommodate eight.
$719.95
$1,239.95
Save $520.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Realyn |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Table Height | Standard |
| Style | Casual |
| Color | Chipped White |
| Tabletop Finish | Wood |
| Table Base | Legs |
| Material | Veneer, Wood or Wood Byproducts |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Made of veneers, wood and engineered wood with some cast resin components • Antiqued two-tone finish • Separate extension leaf • Table extends by pulling both ends and dropping in leaf • Seats up to 8 • Apron to floor: 25.88" • Leaf: 18" • Table depth without leaf: 78" • Table depth with leaf: 96" |
| DIMENSIONS | |
| Width | 42.25 inch(es) / 107.32 cm |
| Height | 30 inch(es) / 76.2 cm |
| Depth | 96 inch(es) / 243.84 cm |
| Weight | 142 lb(s) / 64.41 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 81.25 inch(es) / 206.38 cm |
| Height | 6.88 inch(es) / 17.48 cm |
| Depth | 46.25 inch(es) / 117.48 cm |
| Weight | 158.01 lb(s) / 71.67 kg |
| Volume | 14.95 cu. ft. / 0.42 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052514131 |
-
Bon appétit. With its rounded ladderback styling, chipped white finish and plushly cushioned seat, the Realyn + More
-
French twist. With its stylized ribbon back, chipped white finish and plushly cushioned seat, this dining + More
-
$1,079.95
Save $450.00
$629.95
Realyn D743-35 Oval Dining Room Extension Table
(Dining Tables - Oval)Bon appétit. This dining room extension table has all the right ingredients for a French country-inspired + More
-
Serve up a French country-inspired feast for the eyes with this dining room server. Unique elements include + More
